Színházak
Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat
Makszim GorkijMélyben (Éjjeli menedékhely)
- Mihail Ivanov Kosztiljova szállás tulajdonosaGáspárik Attila
- Vaszilisza KarpovnaKosztiljov feleségeGecse Ramóna
- NatasaVaszilisza húgaMészáros Ibolya
- Medvegyevnagybátyjuk, rendőrTollas Gábor
- Vaszka PepelcsibészKorpos András
- Andrej Mitrics KlescslakatosMeszesi Oszkár
- AnnaKlescs feleségeTompa Klára
- BubnovsapkakészítőÖrdög Miklós Levente
- SzínészszínészBányai Kelemen Barna
- Nasztyaegy álmodozó lányVarga AndreaNagy Dorottya
- Kvasnyaözvegy kereskedőnőNagy Dorottya
- Báróképzelt nemesBokor Barna
- Szatyinbűnöző, mezei filozófusGalló Ernő
- LukacsavargóLászló Csaba
- AljoskaBartha László Zsolt
- FerdenyakúOrbán Zsolt
- rendezőKeresztes Attila
- díszlettervezőFodor Viola
- jelmeztervezőBianca Imelda Jeremias
- fordítóGábor Andor
- zeneszerzőBoros Csaba
- rendezőasszisztensCsép Zoltán
Az Éjjeli menedékhely a különböző társadalmi rétegek mindenkori rajzaként értelmezhető mű. Szereplői abban hasonlítanak, hogy mindegyikük az adott társadalmi osztály aljára csúszott figura: Klescs, a lakatos, aki büszke arra, hogy munkásember, a nagybeteg Anna, Klescs felesége, akit a férje folyamatosan bántalmaz, a börtönviselt Szatyin, aki húga védelmében megölt egy gazembert, az alkoholista Színész, és végül Pepel, a tolvaj, aki ki szeretne innen menekülni. Ebbe a degradált világba érkezik Luka, az öreg vándor, aki valamennyiük életének fontos szereplője lesz.
A felvonásonként bekövetkező halálesetek nem jelentenek drámai fordulatot: nem a cselekmény, hanem az ábrázolás fontos a menedékhelyre összezárt szereplők megjelenítésére.
Az Éjjeli menedékhelyt Keresztes Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház művészeti igazgatója rendezi meg ebben az évadban, ezzel az előadással mutatkozik be a marosvásárhelyi közönségek.
Keresztes Attila rendező az előadásról:
Gorkij drámája születése után száztíz évvel is rendkívül aktuális. A társadalom perifériájára szorultak, a számkivetettek problémája korunk problémái közé tartozik. Naponta találkozunk a marginalizálódás különböző formáival, a társadalom és mikrotársadalom közti disszonanciákkal, a társadalmi helyzet és az emberi mivolt közti, nem egyszer feloldhatatlannak tűnő feszültséggel, s ebből fakadóan az istenkeresés és az arról való lemondás dilemmájával. Ebben a közegben Gorkij az egyén számára legfontosabb kérdéseket veti fel: hogyan lehet, és hogyan kell élni, hogyan lehet, és hogyan kell meghalni?
Gábor Andor engedélyét a Hofra Kft. közvetítette
2013. 03. 16.