Színházak
Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház
- Übü papaMoşu Norbert-László
- Übü mamaMáthé Annamária
- Poszomány kapitánySzabó Eduárd
- Vencel KirályKolozsi Borsos Gábor
- JackKolozsi Borsos Gábor
- Rozamunda királynéBoros Mária
- Bugrislav királyfiFaragó Zénó
- Lord CanbivalbassVajda Gyöngyvér
- Orosz vitézTamás Boglár
- SzereplőÁrus Péter f.h.Budizsa Evelyn f.h.Demeter Helga f.h.Fodor Alain Leonard f.h.Jerovszky Timea f.h.Major Ágota f.h.Szucher Ágnes e.h.
Közreműködnek az előadásban a kolozsvári BBTE Színház és Televízió Kara Magyar Színházi Intézetének harmadéves színészhallgatói
- rendezőMárkó Eszter
- jelmeztervezőBocskai Gyopár
- dramaturgPrezsmer Boglárka
- fordítóJákfalvi MagdolnaJékely ZoltánNagy András
- zeneKovács Áron
- mozgásBrugós Sándor Csaba
- munkatársBorsos AttilaFórizs LászlóMajos Endre
- munkatársVeress GergőAngi KárolyAngi Rozália
- rendezőasszisztensMiholcsa Zsombor
Van-e mindenkori übüség? Ha van, milyen a természete? Mit jelenthet Alfred Jarry diáktréfából megalkotott, mára már típusként emlegetett Übüje a ma nézőjének? Übüt a XIX. század végi nyárspolgár korlátoltságából, gyávaságából, együgyűségéből és mohóságából gyúrta egyetlen archetipikus alakká Jarry. Az a közeg azonban, amiből főhőséhez ihletet merített, nem sokkal az Übü-darabok keletkezése után első-, másod- és harmadrendű zsarnokok, úrhatnám pojácák egész sorát szabadította a történelemre.
A Figura előadása Jarry Übü-drámáinak és töredékeinek szövegeit felhasználva hozza létre saját Übü-változatát. Jarry halhatatlan alakja mellett így válik a történet egyenrangú szereplőjévé a (szokás szerint) felheccelt, megvezetett és kizsigerelt tömeg, vagy Bugrisláv királyfi, aki trónjáról letaszított apjáért esküszik bosszút.
2014. 10. 05. Stúdióelőadás a nagyszínpadon