Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • Képügynökség

    Hírek

    Alkotással próbálja túlélni a jelen helyzetet a Kecskeméti Nemzeti karmestere

    Sárdi Barbara
    2021. február 9.
    Látó Richárd 1996 óta a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház társulatának tagja, de a mostanihoz még csak hasonló időszakot sem élt meg a teátrumban.

    A színház - várva a vírus lefolyásának enyhülését és ezáltal a korlátozások oldását - nem szakította meg a munkát, folyamatosan zajlanak a próbák az eredeti évadterv szerint. Látó Richárd, a Kecskeméti Nemzeti Magyar Bronz Érdemkereszttel kitüntetett zeneszerzője, karmestere és korrepetítora az évad első felében a Légy jó mindhalálig című musicalt hangszerelte és vezényelte, a munkaóráinak zömét ezzel a darabbal töltötte. Ezt követően az Egy csók és más semmi zenekari próbái is sikeresen lezajlottak, ám a hatályos szabályok értelmében nem tudtak együtt próbálni a színészekkel. 

    A zenész pozitív életszemléletének köszönhetően igyekszik előnyt kovácsolni a kialakult helyzetből: alkotással próbálja túlélni, hogy hónapok óta nélkülöznie kell az élő előadásokat.

    Látó Richárd

    “A színházban érzem magam biztonságban, megnyugtat az illata, az itteni rend. A kinti világban nem találom a helyem. Sosem hittem volna, hogy ilyesmit valaha megélek. Szomorúvá tesz, de ami igazán fáj, hogy a kisfiam is részese, szenvedője ennek. Ugyanakkor igyekszem feldolgozni, és próbálok belőle inspirációt nyerni. Márciusban született több alkotásom, például az Üres a színház című, amelyet közreadott a teátrum” - idézi fel.

    Normál körülmények között a színházi évad sűrű munkafolyamatok egymásutánja, ilyenkor kevésbé jut ideje azon ötleteinek megvalósítására, amelyek a színházi teendőin túl fogannak meg benne. Most van rá módja, hogy a zongoránál ülve új művekben manifesztálódjon a kreatív energiája. 

    Az elmúlt hetek ugyancsak termékeny időszakot jelentettek a zeneszerző számára: a Nemzeti Kulturális Alap Zeneművészet Kollégiuma korábbi pályázatán pozitív elbírálásban részesült művéből, A cigánylány tánca című rapszódiából készült videófelvétel a Nagyszínházban, amelyet hamarosan online láthatnak majd a kecskeméti nézők.

    A Kecskeméti Nemzeti zenekara ugyancsak örömmel fogadja, ha legalább próbálni összeülhetnek a színpadon. Nemrég a Légy jó mindhalálig című musicalből tartottak emlékpróbát.

    A Kecskeméti Nemzeti zenekara

    “Nagyon várták, hogy újra bejöhessenek játszani. Bizonytalanságot éreztem rajtuk, de nem a játékukban, hanem az alaphangulatban. Mindenkiben ott motoszkál a nagy kérdés, hogy mikor játszhatunk a nézőknek, hiszen nem magunkért, hanem a színházért és a nézőkért dolgozunk. Az az izgalom éltet bennünket, amit estéről estére az előadások jelentenek, amikor a végén megfordulok a karmesteri pulpituson, és azt látom, hogy csillog az emberek szeme. Most ez hiányzik rettenetesen. Ezt a néző és alkotó közti találkozást semmilyen digitális technológia nem tudja reprodukálni” - panaszolja Látó Richárd.

    A művész küldetésének tartja a fiatalabb generációk bevonását a zene világába, és nagy szomorúsággal tölti el, hogy a járványhelyzet most ezen misszióját is akadályozza.

    “Nemcsak a színház lüktető élményét vette el tőlem a vírus, hanem mindazt, amiért eddig fáradoztam. Cegléden 2006 óta tanítok egy művészeti iskolában zenés mesterséget. Egy kedves diákomnál kitartó munkával elértem, hogy legyőzze a kishitűségét és merjen énekelni mások előtt. Az eredmény az lett, hogy A padlás című musical iskolai előadásában a legnagyobb kihívást jelentő énekes szerepet játszotta el. Nemrég viszont kiderült, hogy a bemutató óta nem énekelt, mert nem tudtunk tovább haladni ezen az úton a járványhelyzet miatt.”

    Igyekszik azonban bizakodóan tekinteni a jövőbe és hisz benne, hogy egyszer eljön az az időszak az életünkben, amikor már csak “nevetni fogunk” ezen az egészen.

     

    Fotók: ifj. Háry Péter

    • Interjúk

      „Már kezd tudatosodni az együttesekben, hogy itthon vagyok”

      Sok éven keresztül csupán egy-egy koncerten vagy előadásban hallhatta a magyar közönség, hiszen a mannheimi operának volt a tagja, emellett járta a világot, s olyan helyszíneken énekelt, mint Glasgow, Bécs, Toulouse, Nagoya vagy Bregenz.
      Réfi Zsuzsa
      2021. február 28.
    • Interjúk

      „Magaménak érzem ezt a világvégi történetet.”

      A Pesti Színházban február 27-én stream premier lesz. Yasmina Reza: Bella Figura című vicces tragédiáját Török Ferenc rendezi. Vele beszélgettünk.
      Farkas Éva
      2021. február 25.
    • Interjúk

      „Van még időm beleöregedni a korosodó királyok szerepkörébe”

      Január eleje óta próbál a következő operaházi bemutatójára Bretz Gábor, régi szerepálmát, II. Fülöpöt kelti ismét életre, és most a hazai közönség is meghallgathatja, milyen az általa elképzelt, megformált Verdi-hős.
      Réfi Zsuzsa
      2021. február 16.

    Bemutatók képekben

    • Kelet-nyugati pályaudvar
      Vígszínház Kelet-nyugati pályaudvar
    • Szerelem, Óh!
      Gózon Gyula Kamaraszínház Szerelem, Óh!
      RendezőTasnádi Csaba
    • Egy nyári nap
      Gózon Gyula Kamaraszínház Egy nyári nap
      RendezőKozma András
    • Keretjáték – Az ember tragédiája 2.
      Székesfehérvári színház Keretjáték – Az ember tragédiája 2.
      RendezőSzikora János

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja:Nemzeti Kulturális Alap
    © 2021. - THEATER Online - theater.hu